Site Loader
اصفهان، خیابان فیض، ابتدای خیابان ارباب
تظاهرات پوستی کرونا چگونه است؟

تظاهرات پوستی کرونا چگونه است؟ تهران – ایرنا – عضو انجمن پوست ایران با یادآوری اینکه عوارض پوستی در کنار سرفه، تب، بدن درد و غیره از دیگر علایم کرونا در فرد مبتلا محسوب می‌شود، گفت: عوارض پوستی ناشی از ویروس کرونا در میان گروه‌های سنی مختلف، نشانه‌های متفاوتی دارد.

ویروس کرونا، صدومین روز ظهور و شیوع خود را طی کرد و در این مدت، جان بیش از سیصد هزار نفر را در سراسر جهان گرفته است. ویروس تاجداری که هزار چهره دارد و هر روز با نقاب و علامتی جدید خود نمایی می کند؛ یک روز با تب و لرز، بدن درد و غیره و دگر روز با عوارض پوستی و عروقی و مغزی.

به باور کارشناسان، در بین این علایم، عوارض و نشانه های پوستی بیش از همه گمراه کننده است زیرا وجه مشترک بسیاری از بیماری ها است، به عنوان مثال گاه وجود عوارضی مانند کهیر در بدن را به گرمی خوردن و حساسیت های غذایی نسبت می دهند تا علامت کرونا.

در کند وکاو کدامی و چرایی عوارض پوستی کرونا بر بدن افراد و اینکه بسته به سن افراد، علایم یکسانی دارد یا نه، خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا روز دوشنبه به گفت وگو با آناهیتا والی متخصص و عضو انجمن پوست و مو پرداخت.  

والی با بیان اینکه هنوز اطلاعات و تحقیقات در مورد ویروس کرونا به دلیل نوظهور بودن کامل نشده اما آنچه تا امروز مشخص شده تظاهرات پوستی آن است، گفت: وقتی فردی به این ویروس تاجدار مبتلا می شود تا ۲۰ درصد موارد یعنی از هر ۱۰۰ نفر مبتلا ۲۰ نفر، تظاهرات پوستی دارد که بسته به سن بیمار متغیر است.

وی ادامه داد: بسته به گروه سنی، این علایم پیش یا اواسط بیماری بروز می کند. مثلا در جوانان این علایم در اواخر بیماری، در گروه سنی میانسالان معمولا در حین بیماری و در کهنسالان سیر شدید از ابتدای ابتلاء بروز می کند که بستری می شوند.

سرمازدگی کاذب از عوارض پوستی کرونا در میان جوانان است

این متخصص پوست و مو ایران درباره علایم پوستی کرونا در میان قشر جوان اظهار داشت: در جوانان که خوشبختانه به صورت خفیف، این بیماری را تجربه می کنند در اواخر سیر بیماری دچار حالتی به نام «سرمازدگی کاذب» می شوند یعنی مانند کسی که در شرایط سرمای شدید گیر کرده است، انگشتان، روی دست، کف دست و همچنین پا، سرخ و ورم کرده می شود.

وی ادامه داد: این حالت ممکن است با درد یا خارش همراه باشد یا دانه های چرکی یا آبدار شبیه سرخک در آن ظاهر شود و خونریزی های زیرجلدی یا ضایعات پورپوریک پیدا کنند.

والی درباره علت پیدا شدن این عارضه پوستی در میان قشر جوان توضیح داد: به دلیل اینکه این بیماری واسکلوپاتی و کوآگلاپاتی می دهد یعنی عروق را درگیر و بیمار و باعث می شود خصوصیات انعقادی خون تغییرکند. در واقع علت آن ابتلا عروق کوچک است.

وی در مورد طول درمان این وضعیت هم خاطرنشان کرد: این حالت ۱۳ روز طول می کشد تا درمان شود و این گروه سنی جوان معمولا مرگ و میر و فرم شدید بیماری را تجربه نمی کنند و خود به خود بهبود می یابد.

عوارض پوستی کرونا در میانسالان شبیه سرخک یا کهیر خودنمایی می کند

عضو انجمن پوست و مو ایران در ادامه گفت وگو درباره علایم و عوارض پوستی ویروس کرونا در میان میانسالان هم تصریح کرد: در این گروه سنی، به علت اینکه ویروس عروق متوسط را مبتلا می کند، شبیه سرخک یا کهیر نمود پیدا می کند؛ کهیری که برخلاف کهیر معمولی بیش از ۴۸ ساعت طول می کشد. اما چون ضایعاتی شبیه کهیر و سرخک از علایم بیماری های ویروسی است یا ممکن است در اثر مصرف دارو ظهور کند، خیلی اهمیت تشخیصی ندارد.

وی ادامه داد: بیشترین وضعیت که اهمیت تشخیصی دارد ضایعاتی شبیه آبله مرغان است اما با اندکی تفاوت به این معنا که در بیماران مبتلا به آبله مرغان، مریض شاهد دانه های چرکی، قرمز و دَلَمه شده است اما در این بیماری ضایعات هم فاز می شوند؛ به اصطلاح مونومل یعنی همه یک شکل هستند.

وی افزود: احتمال مرگ و میر در این افراد دو درصد است به دلیل ذات الریه، نیاز به بستری و دستگاه تنفسی پیدا می کنند.

عوارض پوستی کرونا در کهنسالان چگونه است؟

والی در بخشی دیگر از این گفت وگو، با یادآوری اینکه در کهنسالان و کسانی که دوران میانسالی را پشت سر گذاشته اند، تظاهرات جلدی بسیار شدید بروز می کند، گفت: به این شکل که مانند یک توری مشبکی که روی پوست پهن شده با ته رنگ بنفش و زخم و دَلَمه دیده می شود.

وی افزود: در این گروه افراد تا ۱۰ درصد مرگ و میر وجود دارد و عوارض پوستی در مراحل شدید بروز می کند. بنابراین آنچه که برای بیماران سرپایی و افراد معمولی و شناسایی حاملان بدون علامت اهمیت دارد آن ضایعاتی است که شبیه سرمازدگی یا آبله مرغان است.

والی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه یکسری بیماری وجود دارد که به آن مقلدهای بزرگ گفته می شود یعنی می توانند علائم هر بیماری را در سیر خود تقلید کنند مانند ایدز، لوپوس یا بیماری سفلیس. به نظر می رسد ویروس کرونا که چندماهی است میهمان جهانیان شده را هم باید به لیست مقلدهای بزرگ بیافزاییم یعنی یک بیماری هزارچهره است.

این متخصص پوست و مو، درباره عکس های منتشر شده در فضای مجازی که تغییر رنگ پوست در بیماران کرونایی را نشان می دهد هم گفت: تغییر رنگ چهره به دلیل مصرف دارو رخ می دهد. پس اطلاعات دنیای مجازی که متاسفانه باعث دغدغه و بار فکری افراد می شود را نباید جدی گرفت.

منبع: خبرگزاری ایرنا

Post Author: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *